Pokládka parket

Dřevěné podlahy snesou velké zatížení, jsou vhodné pro alergiky a vydrží téměř celý život. Navozují také příjemnou atmosféru. Parkety lze upravovat oleji a vosky. Případné poškozené kusy je možné celkem jednoduše vyměnit. Pokud je původní podlaha z parket, není třeba ji vytrhat a nahradit novou. Renovace parket je lepší volbou.

Parkety jsou velmi univerzálním materiálem a existuje více možností, neboli vzorů jak se dají pokládat. Níže uvádíme nejčastější:

  • Mezi nejoblíbenější patří tzv. stromeček,rovněž nazývaný  Parkety jsou pokládány do písmena „V“.
  • Pokládka parket spojením na vazbu. Pokládá se velmi jednoduše, parkety jsou pokládány v podélných pásech, jejichž úhel vzhledem ke stěnám může být vybrán libovolně. Zpravidla se volí 90 nebo 45 stupňů.
  • Dalším vzorem je žebřík. Parkety se kladou souměrně vedle sebe ve stejné řadě a na jejím kraji se vážou parketami přikládanými v jedné linii kolmo.
  • Spojení na překlad. Parkety se pokládají pokaždé do poloviny sousedící parkety.

Pro bezproblémové položení parket je podstatný připravený podklad. Nerovnosti podkladové podlahy mohou být maximálně 0,5cm/bm. Tento problém odstraní stěrkování. V případě, že se pokládka dává na beton, bude pravděpodobně zapotřebí podlahu takto vyrovnat. Vlhkost podkladového betonu může být maximálně do 2% vlhkosti. Před zahájením pokládky je vhodné ponechat parkety ležet nějakou dobu v místnosti, aby se s ní sžily.

Ponechte pokládku na podlahářích

I kvalitní výrobek může utrpět neodbornou montáží, kromě jiného má nezanedbatelný podíl na trvanlivosti podlahy. Jestliže budou parkety špatně položené, bude docházet k vrzání, boulení, a mohou se vytvářet štěrbiny mezi jednotlivými díly. Proto je lepší nechat pokládku na odborné firmě. Například správný výběr lepidla je jednou z předpokladu kvalitního úspěchu.