Co je to stěrkování?

Pod jakoukoli podlahou, ať už jde o dřevěnou, laminátovou, PVC, vinyl nebo dlažbu, je zapotřebí mít zejména rovný podklad. Dokonale rovný podklad s tolerancí odchylek je 1-2 mm. Stěrkování podlahy je technika, vyrovnávající podlahu. Perfektně zalije praskliny. Vyrovnávat je možné jak dřevěný, betonový, tak i anhydritový základ. Nerovný povrch je nejčastějším problémem po demontáži staré podlahy, ale také při zanedbání úpravy povrchu u zcela nových podlah. Konsekventní příprava základu snižuje  případné poškození. Mnohdy je nevyhnutelné vystěrkování celé plochy. Pokud by se vyrovnání neudělalo, podlaha následně podle použitého materiálu: má dolíky, vrže, nebo se jinak znehodnotí.

Potřebné podmínky

Je nutné, aby byl povrch před samotnou prací dostatečně suchý, čistý a nesmí být mastný. Místnost by měla mít optimální teplotu kolem 15 oC. Pokud máte v provozu podlahové vytápění, musí být vypnuté alespoň 3 dny před zahájením pokládky.

Moderní hmoty umožní brzké zaschnutí a po podlaze lze poměrně záhy chodit. Vliv na to má rovněž teplota v interiéru a výška nanesené vrstvy. Přesný čas, kdy je možné podlahu plně zatížit, je pokaždé uveden na konkrétním potěru.

Svěřte stěrkování profesionálům

Stěrkování sice zvládne šikovný kutil, ale práci raději ponechte na odborné firmě. Má nezbytnou praxi a potřebné technické pomůcky. Nevyhnutelnou podmínkou zdárné aplikace stěrek je také komplexní posouzení podkladu, což amatérské oči těžko dokážou.

K rovnání se používají převážně nivelační stěrky, ty se pořizují s ohledem na povrch – plovoucí podlahy, beton, dlažbu … Výběr je také omezen tloušťkou stěrkování.  Volit lze z různého barevného provedení stěrek. A je možné vybírat mezi matem či leskem. Stěrek je velká škála a odborníci mají už zkušenosti s jejich používáním.